Ma már sajnos negatív trendnek számít, hogy egyre több és több anyag vált ki belőlünk jobb esetben „csak” érzékenységet, rosszabb esetben allergiát. Tölgyesi Krisztina kozmetikus mester, szakoktató e sokakat érintő problémáról, valamint megoldási lehetőségeiről tart előadást a novemberi Beauty Forum Budapest szakkiállításon.
A mindennapi munkád során gyakran találkozol a fenti bőrproblémákkal?
Sajnos egyre gyakrabban. Valahogy érzékenyebbek lettek az emberek mindenre az elmúlt időszakban. A vendégek körülbelül 20-30%-a küzd különböző bőrproblémával, amelyekre szőrtelenítéskor figyelemmel kell lennünk.
Melyek közülük a leggyakoribbak?
Nagyjából egyenlő arányban találkozom velük. Például kolofónium-érzékenységgel vagy allergiával, különféle színezékre vagy illatanyagra való érzékenységgel, szőrbenövésekkel, gyulladásokkal, végül pedig az általam „tépés-érzékenységnek” elnevezett (mechanikai behatásokra adott), elég ijesztő bőrreakcióval, amiről szinte el sem tudjuk dönteni az első percben, hogy melyik lehet az.
Anélkül, hogy az előadásodban majd elhangzó konkrét termékeket megemlítenénk, milyen megoldási lehetőségei vannak a szakembereknek?
Az említett bőrproblémák szőrtelenítő kezelések során való elkerülésére különböző waxok, elő- és utóápolók állnak a rendelkezésünkre, no meg persze a megfelelő szőrtelenítési technika.
Mit javasolhat egy szakember az említett problémákkal küzdő vendégeinek, mit tegyen, mire figyeljen az otthoni bőrápolása során?
Mi a szalonban megoldjuk a vendég legtöbb bőrproblémáját a waxolás során úgy, hogy rendszert használunk, amit tanfolyamon lehet elsajátítani. Ha jól választjuk ki a számára megfelelő waxot, és helyes módszerrel dolgozunk, akkor ezek a problémák megszűnnek. Egyedül talán a szőrbenövés tud még kisebb mértékben gondot okozni, de egy megfelelő, otthoni használatra való kiszerelésű utóápolóval ez is megoldható.
Ronthat-e a vendég bőrállapotán a mostani kánikula vagy egy tengerparti nyaralás?
Csak akkor, ha a kezelés során alkalmazott módszer és/vagy termék nincs a páciens bőrével összhangban, illetve ha a „mi az, ami tilos szőrtelenítés után” szabályt nem tartja be a vendég.
Ilyenkor mit javasolsz a vendégnek, mit tegyen?
Általában a gyulladás vagy a PIH (gyulladás utáni hiperpigmentáció) a két szóba jöhető mumus, illetve a kozmetikus súlyos hibájából adódóan leszedett bőr vagy véraláfutás az, ami gondot tud okozni. Ezek mértéke határozza meg, mit kell olyankor tenni. Az enyhe gyulladást a vendég is tudja orvosolni. Komolyabb esetben vissza kell mennie a kezelőhöz, aki majd eldönti a további lépéseket.