A japán masszázsok különleges világába nyerhetünk ismét betekintést Deák-Fogarasi Éva kozmetikus mester, ájurvéda és japánmasszázs-terapeutának köszönhetően, aki a Beauty Forum Budapest szakkiállításon Layering a japán masszázsban címmel tart bemutatóval egybekötött előadást a Lurdy Rendezvényközpontban november 8-án, pénteken. Erről kérdeztük.
Mit jelent a masszázs világában a layering?
D-F. É.: Szó szerinti fordítása: rétegzés. A japán masszázst tekintve pedig rétegző munkafolyamatnak fogalmaznám meg magyarul. Az általam bemutatandó masszázs során így különböző, más és más funkciójú rétegek kerülnek egymásra. Ez lényegében egy személyre szabott „építkezés”, azaz egy minden téren személyre szabott masszázs, aminek a hatása nem fejeződik be a szalonban. Tovább működik a mélyrétegekben.
Hogyan képzeljük ezt el?
D-F. É.: Egy nagyon érzékeny bőrön mutatom majd be a layeringes japán masszázst, aminél minden egyes rétegnél más és más (kevés) hatóanyagot alkalmazok majd, a vele járó más és más masszázsmozdulattal. Az ellazító kezdést követik majd a kezelés lépései, és végül néhány olyan, záró masszázsmozdulat, ami támogatja az ápolás hatásának otthoni folytatását. Mindezt a modell fél arcán mutatom majd be, hogy jól látható legyen a változás.
A mostani, nyári melegben a hűsítő hatású masszázsoké a főszerep, ami segít kivezetni a benső meleget
Hogyan néz ki ez a gyakorlatban?
D-F. É.: A mostani forróságban bővelkedő nyáron például a finom, nyirokürítő, hűsítő masszázsoké a főszerep, hogy kivezessük, elvezessük a belső, nemkívánatos mértékű meleget a vendég testéből. Kánikulában tilos például gőzölni vagy meleg borogatást alkalmazni.
De hogy visszatérjek a layeringes építkezéshez: vegyük például a tisztító fázist, ami az ilyen nagy melegben a szokásosnál hosszabb időt igényelve, több fázisból áll.
A tisztító folyamatok ugyan a megszokott módon következnek egymás után (olaj, tej, tonik, peeling), de szemcsés vagy savas anyagokat ezúttal nem használunk. A simító mozdulatok finomak vagy középerősek és a nyirokutakat követik. A dörzsölések kimaradnak, és minden fázis után langyos borogatás következik. Az alkalmazott terméket magával a borogatással távolítjuk el az arcról: a langyos borogatás tartalmazza a tonikot, a splasht és a rózsavizet, stb.
A masszázs minden esetben az arc különböző területein, a célnak megfelelően fejti ki a hatását. Ha például a szem környéke adott esetben több figyelmet igényel, akkor arra a területre több mozdulatot, több időt szánok. Végül pedig valamennyi fázis, azaz valamennyi réteg „lezárása” nyirokelvezető mozdulatokkal zárul.
Korábban említetted, hogy a japán masszázs az élet szépítésének és jobbításának a módja…
D-F. É.: A japán kultúrában a hosszú élet és egészség iránti vágy mindennél előbbre való. E vágyban a jó egészségen alapuló szépség is fontos szerepet játszik. A japán masszázs, a KO-BI DO, e filozófiához igazodva a testre-lélekre ható pozitív hatása mellett segíti a páciens legbensőbb lényéből a felszínre hozni azt, amitől igazán széppé válik.